Skip to content

530 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block445
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,984
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
28%
Improvement Value:$118,000
72%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,446+6.4%
2024$6,059+5.4%
2023$5,751+1.4%
2022$5,669+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2591, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1940