Skip to content

609 Westmoreland Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1945

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block447
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,644
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
31%
Improvement Value:$137,200
69%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+6.4%
2024$7,361+5.4%
2023$6,986+1.4%
2022$6,887+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,644DeedBook 6495, Page 1492Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4166, Page 70

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1945