Skip to content

39 Oriole DrTrenton, NJ 08628

Built 1954

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 23, 2007

Property Information

Block456
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,530
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
22%
Improvement Value:$140,200
78%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,056+6.4%
2024$6,632+5.4%
2023$6,295+1.4%
2022$6,205+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5763, Page 233

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 3697, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1954