Skip to content

4 Downing RdTrenton, NJ 08628

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block458
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage672
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,300
44%
Improvement Value:$69,200
56%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,818+6.4%
2024$4,529+5.4%
2023$4,299+1.4%
2022$4,237+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft672DeedBook 6612, Page 1258Recorded12/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1953