Skip to content

201 Franklyn RdTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 4, 2011

Property Information

Block458
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage680
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
44%
Improvement Value:$68,200
56%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,775+6.4%
2024$4,488+5.4%
2023$4,260+1.4%
2022$4,199+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6095, Page 850

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5366, Page 125

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4149, Page 55

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2603, Page 259

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955