Skip to content

217 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$269,950
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block458
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage879
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
40%
Improvement Value:$79,400
60%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,199+6.4%
2024$4,887+5.4%
2023$4,639+1.4%
2022$4,573+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$269,950
Sq Ft879DeedBook 6497, Page 572Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft879DeedBook 6329, Page 1352Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5799, Page 38

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 4532, Page 22

Property Sale

Sale
$94,200
DeedBook 3973, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1955