Skip to content

203 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Feb 5, 2024

Property Information

Block458
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage672
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
43%
Improvement Value:$70,200
57%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,595+6.7%
2024$4,305+5.7%
2023$4,073+1.5%
2022$4,011+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000
Sq Ft672DeedBook 6549, Page 304Recorded2/15/2024

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3620, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1955