Skip to content

212 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block459
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage672
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
43%
Improvement Value:$69,500
57%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,584+6.8%
2024$4,294+5.7%
2023$4,063+1.5%
2022$4,001+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950