Skip to content

222 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block459
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage672
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
44%
Improvement Value:$69,900
56%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,881+6.4%
2024$4,588+5.4%
2023$4,355+1.4%
2022$4,293+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft672DeedBook 6525, Page 541Recorded6/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950