Skip to content

210 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block459
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage936
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
39%
Improvement Value:$82,500
61%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,337+6.4%
2024$5,017+17.7%
2023$4,262+1.6%
2022$4,194+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft936DeedBook 6491, Page 606Recorded7/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955