Skip to content

921 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1893
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 16, 2000

Property Information

Block459
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description2SF G5
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,224
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
26%
Improvement Value:$269,600
74%
Total Assessment$363,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,293+6.4%
2024$13,435+5.4%
2023$12,752+1.4%
2022$12,570+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3850, Page 153

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1893