Skip to content

85 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1951

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block460
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,356
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
33%
Improvement Value:$109,500
67%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,407+6.4%
2024$6,022+5.4%
2023$5,716+1.4%
2022$5,635+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 6339, Page 604Recorded8/28/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4258, Page 63

Property Sale

Sale
$96,800
DeedBook 2874, Page 302

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951