Skip to content

9 Millard Ter

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$260,800
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block460
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,492
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
33%
Improvement Value:$114,900
67%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+6.4%
2024$6,344+5.4%
2023$6,021+1.4%
2022$5,936+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$260,800
Sq Ft1,492DeedBook 6495, Page 1725Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6059, Page 427

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3195, Page 196

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 2574, Page 81

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950