Skip to content

116 Meriden Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1949

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block463
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,285
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
34%
Improvement Value:$105,600
66%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293+6.4%
2024$5,915+5.4%
2023$5,614+1.4%
2022$5,534+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,285DeedBook 6571, Page 1182Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$147,700

From:

To:

Sq Ft913DeedBook 6326, Page 19Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 4975, Page 99

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3919, Page 106

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 2673, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1949