Skip to content

111 Beacon Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1949

Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block463
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
38%
Improvement Value:$85,900
62%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,408+6.4%
2024$5,083+5.4%
2023$4,825+1.4%
2022$4,756+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949