Skip to content

100 Meriden Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 1999

Property Information

Block463
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
38%
Improvement Value:$91,200
62%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,782+6.4%
2024$5,435+5.4%
2023$5,158+1.4%
2022$5,085+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950