Skip to content

116 Stratford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2059

Property Information

Block465
Lot81
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
29%
Improvement Value:$126,700
71%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+6.6%
2024$6,349+5.6%
2023$6,014+1.5%
2022$5,924+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1477, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1950