Skip to content

12 Scarsdale Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 23, 2007

Property Information

Block466
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,246
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
34%
Improvement Value:$106,700
66%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,360+6.4%
2024$5,978+5.4%
2023$5,674+1.4%
2022$5,593+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5562, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1950