Skip to content

9 Scarsdale PlTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block466
Lot113
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,284
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
34%
Improvement Value:$108,000
66%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,297+6.4%
2024$5,919+5.4%
2023$5,618+1.4%
2022$5,538+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5122, Page 71

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 3842, Page 85

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950