Skip to content

30 Steinway AveTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block259
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,287
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
24%
Improvement Value:$158,900
76%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,196+6.4%
2024$7,705+5.4%
2023$7,313+47.6%
2022$4,953+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 6415, Page 1417Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5740, Page 138

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 3802, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1950