Skip to content

15 Scarsdale Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2010

Property Information

Block466
Lot116
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,396
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
34%
Improvement Value:$107,500
66%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,434+6.4%
2024$6,048+5.4%
2023$5,741+1.4%
2022$5,659+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5053, Page 285

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2694, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1950