Skip to content

1112 Parkway Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block364
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,463
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
25%
Improvement Value:$129,100
75%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+6.3%
2024$6,348+5.4%
2023$6,021+1.4%
2022$5,936+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,745
Sq Ft1,463DeedBook 6478, Page 1606Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5519, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1950