Skip to content

126 Rutledge Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block467
Lot132
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
35%
Improvement Value:$96,500
65%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,841+6.4%
2024$5,490+10.7%
2023$4,961+1.5%
2022$4,887+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,296DeedBook 6498, Page 1362Recorded8/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950