Skip to content

1058 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block468
Lot166
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
37%
Improvement Value:$88,100
63%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,506+6.4%
2024$5,176+5.4%
2023$4,913+1.4%
2022$4,843+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950