Skip to content

1054 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2013

Property Information

Block468
Lot164
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
34%
Improvement Value:$99,400
66%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,951+6.4%
2024$5,594+5.4%
2023$5,309+1.4%
2022$5,233+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,200
DeedBook 4916, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1950