Skip to content

1062 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 2, 2023

Property Information

Block468
Lot168
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
34%
Improvement Value:$101,500
66%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,006-5.7%
2024$6,368+24.7%
2023$5,108+1.5%
2022$5,032+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,116DeedBook 6517, Page 424Recorded3/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950