Skip to content

1014 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Oct 9, 1993

Property Information

Block469
Lot145
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
38%
Improvement Value:$86,400
62%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,494+6.4%
2024$5,165+5.4%
2023$4,902+1.4%
2022$4,832+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 2758, Page 22

Property Sale

Sale
$65,160
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950