Skip to content

1004 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block469
Lot140
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
26%
Improvement Value:$147,300
74%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,835+44.1%
2024$5,438+5.4%
2023$5,162+1.4%
2022$5,088+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,116DeedBook 6568, Page 1770Recorded9/17/2024

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,116DeedBook 6557, Page 182Recorded5/20/2024

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 6132, Page 392

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950