Skip to content

1006 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block469
Lot141
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
32%
Improvement Value:$109,200
68%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+6.4%
2024$6,034+5.4%
2023$5,727+1.4%
2022$5,645+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,116DeedBook 6572, Page 610Recorded10/24/2024

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 4429, Page 150

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 3528, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1950