Skip to content

996 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Jan 18, 1996

Property Information

Block470
Lot136
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
32%
Improvement Value:$110,300
68%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379+6.4%
2024$5,997+5.4%
2023$5,692+1.4%
2022$5,611+17.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 3027, Page 11

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950