Skip to content

998 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block470
Lot137
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
23%
Improvement Value:$185,700
77%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,463+6.4%
2024$8,895+5.4%
2023$8,443+51.7%
2022$5,566+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,116DeedBook 6503, Page 1169Recorded10/17/2022

Property Sale

Sale
$234,900
Sq Ft1,116DeedBook 6460, Page 322Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4783, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1950