Skip to content

256 Clamer RdTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block459
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage916
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
45%
Improvement Value:$63,800
55%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,566+6.4%
2024$4,292+5.4%
2023$4,074+1.4%
2022$4,016+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft916DeedBook 6566, Page 1820Recorded8/29/2024

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft916DeedBook 6414, Page 1Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955