Skip to content

61 Misty Morn LnTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block579
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,914
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
24%
Improvement Value:$222,800
76%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,528+16.2%
2024$9,923+5.4%
2023$9,418+1.4%
2022$9,284+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$471,000
Sq Ft1,914DeedBook 6541, Page 1379Recorded11/21/2023

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 6272, Page 168Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980