Skip to content

16 Walton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Jun 20, 1994

Property Information

Block482
Lot140
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,308
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
32%
Improvement Value:$111,800
68%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,442+6.4%
2024$6,056+5.4%
2023$5,748+1.4%
2022$5,666+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2828, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1952