Skip to content

67 Theresa St

Trenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 27, 1997

Property Information

Block469
Lot161
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,312
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
32%
Improvement Value:$100,700
68%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817+6.4%
2024$5,468+5.4%
2023$5,190+1.4%
2022$5,116+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3179, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1954