Skip to content

28 Glen Mawr Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2006

Property Information

Block489
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
26%
Improvement Value:$159,500
74%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,476+6.4%
2024$7,967+5.4%
2023$7,562+13.3%
2022$6,672+6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965