Skip to content

16 Glen Clair Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2019

Property Information

Block489
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
28%
Improvement Value:$154,100
72%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,417+6.4%
2024$7,912+5.4%
2023$7,509+12.7%
2022$6,665+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 6149, Page 1500

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 6130, Page 939

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 2965, Page 330

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 2547, Page 574

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951