Skip to content

249 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block490
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
44%
Improvement Value:$69,200
56%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,873+6.4%
2024$4,581+5.4%
2023$4,348+1.4%
2022$4,286+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft864DeedBook 6446, Page 572Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$98,500

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 6206, Page 1180Recorded11/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955