Skip to content

14 Gilmore RdTrenton, NJ 08628

Built 1951

Last Sale Price
$132,600
Last Sale Date
Nov 26, 2002

Property Information

Block490
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
43%
Improvement Value:$72,800
57%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,022+6.4%
2024$4,721+5.4%
2023$4,481+1.4%
2022$4,417+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$132,600
DeedBook 4433, Page 67

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4285, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1951