Skip to content

98 Theresa St

Trenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block495
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
33%
Improvement Value:$90,400
67%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,817+7.1%
2024$4,498+6.0%
2023$4,244+1.6%
2022$4,177+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954