Skip to content

19 Blackwood DrTrenton, NJ 08628

Built 1958

Last Sale Price
$282,450
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block499
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,896
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
33%
Improvement Value:$183,500
67%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,706+6.4%
2024$10,063+5.4%
2023$9,552+1.4%
2022$9,415+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$282,450
DeedBook 4646, Page 140

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3216, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1958