Skip to content

5 Boxwood CtTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block420
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,918
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
37%
Improvement Value:$152,000
63%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423+6.4%
2024$8,858+5.4%
2023$8,408+1.4%
2022$8,288+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,918DeedBook 6502, Page 1034Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,918DeedBook 6405, Page 1918Recorded6/15/2020

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 4930, Page 107

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960