Skip to content

7 Blackwood DrTrenton, NJ 08628

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block499
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,972
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
32%
Improvement Value:$194,100
68%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,189+6.4%
2024$10,518+5.4%
2023$9,983+1.4%
2022$9,841+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 5792, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1974