Skip to content

1720 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block49
Lot353
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage892
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
33%
Improvement Value:$79,500
67%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,434+6.8%
2024$4,153+5.7%
2023$3,929+1.5%
2022$3,870+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930