Skip to content

1719 Eighth St

Trenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block49
Lot360
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
31%
Improvement Value:$112,000
69%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,407+6.4%
2024$6,022+5.4%
2023$5,716+1.4%
2022$5,635+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 6172, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1968