Skip to content

20 Peck AveTrenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block505
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
33%
Improvement Value:$124,200
67%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,323+6.4%
2024$6,884+5.4%
2023$6,534+5.5%
2022$6,191+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6415, Page 704Recorded9/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960