Skip to content

15 Wiscasset AveTrenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block507
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
26%
Improvement Value:$176,300
74%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,412+29.7%
2024$7,257+5.4%
2023$6,888+1.4%
2022$6,790+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6347, Page 1344Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5960, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1960