Skip to content

43 Dixmont Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 23, 2013

Property Information

Block505
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
34%
Improvement Value:$121,300
66%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,241+6.4%
2024$6,806+5.4%
2023$6,460+1.4%
2022$6,368+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6171, Page 1071

Property Built

Built

Year Built: 1960