Skip to content

9 Wickford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block509
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
30%
Improvement Value:$145,500
70%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,177+6.4%
2024$7,686+5.4%
2023$7,295+1.4%
2022$7,191+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,602DeedBook 6393, Page 1384Recorded1/15/2020

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 6046, Page 144

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6024, Page 977

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3033, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1960