Skip to content

19 Chelmsford Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$159,888
Last Sale Date
Mar 12, 2003

Property Information

Block509
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
32%
Improvement Value:$134,000
68%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$5,705-1.4%
2013$5,786+7.4%
2012$5,390+7.7%
2011$5,004+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$159,888
DeedBook 4497, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1960